<< Zpět

Příklad hodný následování pro knihovnu v Mostě?

REKONSTRUKCE MORAVSKÉ ZEMSKÉ KNIHOVNY V BRNĚ

Moravská zemská knihovna je se čtyřmi miliony dokumentů druhou největší knihovnou v Česku.


REKONSTRUKCE V ETAPÁCH

Rekonstrukci knihovna naplánovala na letní měsíce mimo akademický rok, kdy je návštěvnost nejnižší.

Projekt je rozdělený na dva roky.

Nejkomplikovanější částí stavebních úprav bude oprava atria, které je podle města v havarijním stavu a potřebuje celkovou obnovu hydroizolace.


PRVNÍ ETAPA DOKONČENA

Budova má za sebou dvouapůlměsíční rekonstrukci. Po opravách je budova knihovny zateplená. Část změn lidé neuvidí, protože se týkaly nepřístupných prostor. „Na první pohled si ale lidé všimnou třeba zateplení budovy, úpravy atria nebo úplné proměny sociálních zařízení,“ uvedl ředitel knihovny Tomáš Kubíček. Knihovna má také nové regály a lepší osvětlení. Největší stavební zásah si vyžádalo atrium knihovny, odkud museli stavbaři vyvézt tuny hlíny, betonu a suti a pak zaizolovat, aby do něj nezatékalo.


DRUHÁ ETAPA

“V druhém roce pak dojde především k dokončení úprav atria, proběhne oprava foyer, rekonstrukce zádveří a pokládka nových koberců ve studovnách. Jako odměnu za trpělivost nabízíme zvýšení uživatelského komfortu, ale i funkčnosti knihovny," uvedl nedávno ředitel knihovny Tomáš Kubíček.


NAVÝŠENÍ KAPACITY SKLADŮ

Kapacita skladů už pomalu přestává stačit. „Každý rok přibude čtyřicet tisíc knih, toho prostoru rapidně ubývá a hledáme nové prostory, abychom si vytvořili rezervu na další desetiletí,“ popsala Chlupová.


DIGITALIZACE NAHRÁVEK A DOKUMENTŮ

Rekonstrukce je spolufinancovaná z evropských fondů a projekt, jehož celkový rozpočet činí přes 94 milionů korun (stavební práce necelých 49 milionů), zahrnuje kromě stavebních úprav i zkvalitnění datových úložišť a podporu digitalizace.


VÝHODY PRO DĚTI A MLADISTVÉ

Vstřícného přístupu se navíc dočkají čtenáři do 19 let, tedy i studenti prvních ročníků vysokých škol, kterým knihovna nabízí roční registraci zdarma, přinášející řadu výhod.


Zdroje:
1) https://ct24.ceskatelevize.cz/regiony
2) https://brnensky.denik.cz/zpravy_region
3) https://www.archiweb.cz/en/news
4) https://www.facebook.com/hashtag/verejnyprostor


-------------

[Zdroj příspěvku: https://www.facebook.com/LidevMoste/posts/1096635920506689]Vydáno: 06.12.2019 12:23 •